ają z nich już nie tylko duże firmy, które w sięgnięciu po takie rozwiązania upatrują szansy na obniżenie rachunków za energię elektryczną. Szał na panele słoneczne, określane potocznie jako solary, ogarnął już także osoby prywatne, drobnych przedsiębiorców i instytucje publiczne. Można więc powiedzieć, że moda na fotowoltaikę rozprzestrzenia się w sposób wirusowy.
W istocie rozważania tego tematu należy się zastanowić na sensem instalowania takich urządzeń., Fotowoltaika ma bowiem to do siebie, że generuje dość spore koszty związane z zakupem i montażem elementów, a w przypadku awarii również koszty wynikające z konieczności wykonania napraw, które muszą zostać przeprowadzone przez fachowców z tej dziedziny.
Oczywiście fotowoltaika jest obecnie uznawana za jeden ze sposobów na skorzystanie z odnawialnych źródeł energii, a co za tym idzie instytucje rządowe i europejskie udzielają znacznego, sięgającego nawet 90%, wsparcia na potrzeby skorzystania z takiego rozwiązania. Z tego też powodu bardzo wzrosło zainteresowanie skorzystaniem z paneli słonecznych przez właścicieli domów jednorodzinnych. Dodatkowym argumentem przemawiającym za montażem solarów jest obowiązek odkupowania wytworzonego za ich pomocą prądu przez zakłady energetyczne. Dzięki temu prosument, czyli osoba która zużywa i jednocześnie produkuje prąd, może mieć pewność, że za nadmiar wytworzonej ponad własne potrzeby energii dostanie dodatkową zapłatę.
Za jednym zamachem zapewnimy sobie jednak
Każdy, kto podejmował w życiu decyzję o budowie własnego domu, wie, że nie samo stawianie konstrukcji jest głównym kosztem całej inwestycji. Prawdziwe wydatki i trudne wybory pojawiają się dopiero po zamknięciu stanu surowego: jakie docieplenie zastosować, jaki dach położyć, w jaki sposób odprowadzać ścieki, jakim systemem zasilać dom w energię... Wszystkie problemy musimy ze spokojem rozważyć, bo te podejmowane na szybko i pod wpływem emocji mogą niekorzystnie odbić się na naszym portfelu. A dom budujemy przecież na lata. Zawyżone rachunki, które wynikną z nietrafionych wyborów, będą burzyć nasz spokój potem miesiącami.
Zasilanie w energię elektryczną to naprawdę kluczowy problem, o którym powinniśmy zacząć myśleć jeszcze na etapie projektowania. Fotowoltaika, geotermia, czy może energia ze źródeł tradycyjnych. Te rozterki najlepiej skonsultować ze specjalistą. Firmy instalacyjne zazwyczaj mogą przedstawić nam ciekawe analizy porównawcze, które pomogą nam ostatecznie zdecydować się na konkretne rozwiązanie.
Jeśli ochrona środowiska i własne oszczędności leżą nam na sercu, instalatorzy przekonają nas, że solary to naprawdę odpowiednia dla nas opcja. Zainstaluje nam je na dachu każda wyspecjalizowana w tej dziedzinie firma. Inwestycja nie należy do najtańszych - to fakt. Za jednym zamachem zapewnimy sobie jednak ciepło w grzejnikach i podgrzewanie wody użytkowej. Zaawansowane technologicznie panele słoneczne, pochodzące od renomowanych producentów są również mało awaryjne. Ponosząc wydatek raz będziemy mogli spać spokojnie przez długie lata.
Solary są coraz popularniejsze w Polsce
Posiadając własny dom jednorodzinny warto pomyśleć przystosowaniu go w taki sposób, aby miał jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się domy pasywne lub ekologiczne. W takich budynkach istotną rolę odgrywa fotowoltaika oraz pompy ciepła. Solary pozwalają na tanie i skuteczne ogrzewanie domu, wody oraz produkcję prądu. Dla ludzi myślących o środowisku oraz dbających o zmniejszenie swojego odcisku węglowego panele słoneczne są świetnym rozwiązaniem.
Właściwie dobrane, zaprojektowane oraz zainstalowane instalacje odnawialnych źródeł energii mogą służyć przez długie lata oraz spełniać całkowite zapotrzebowanie budynku na ciepłą wodę oraz częściowe zapotrzebowanie na energię elektryczną.
Fotowoltaika wykorzystująca Słońce jest darmowym sposobem na ciepłą wodę w domu. Mimo kosztów instalacji warto skorzystać z funduszy Unii Europejskiej i wielu projektów Ministerstwa Środowiska i zdecydować się na ten przyjazny środowisku naturalnemu sposób ogrzewanie wody.
Korzystając z paneli słonecznych nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale co ważniejsze dla przyszłych pokoleń oraz całej planety niwelujemy emisję szkodliwych gazów, które powstają podczas ogrzewania domów konwencjonalnymi metodami. Możemy być z siebie dumny, ponieważ oszczędzamy i jednocześnie robimy coś dobrego dla środowiska.
Solary są coraz popularniejsze w Polsce i coraz częściej spotykane na dachach domów i budynkach pożytku publicznego. Są przyjazne przyrodzie i wpisują się w zamysł OZE.