Jakie są typy transformatorów - energetyka

transformatory olejowe

Co to w praktyce oznacza? To

Zapewne niejeden z was słyszał o takim elemencie w elektronice jak transformator. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się urządzenie, które ma bardzo ważne zastosowanie w urządzeniach elektronicznych i nie tylko. Zadaniem transformatora j

Jakie są typy transformatorów - energetyka transformatory olejowe
est zmiana napięcia i prądu zarówno w górę jak i w dół. Co to w praktyce oznacza? To, że tranformatory na wejściu otrzymują pewną wartość napięcia prądu, a ich zadaniem jest jego zmiana i oddanie na wyjściu napięcia roboczego innego niż wejściowe. Jak zapewne niektórzy pamiętają z lekcji fizyki dokonuje się tego za pomocą indukcji prądu elektrycznego, która dokonuje się na specjalnie przygotowanej konstrukcji. Modelowo przedstawia się to w taki sposób, że na wspólnym rdzeniu nawija się zwoje drutu, przez który przechodzi prąd zarówno po jednej jak i po drugiej stronie rdzenia, ale w taki sposób aby poszczególne uzwojenia się ze sobą nie stykały. Klucz do transformacji prądu leży w liczbie tych uzwojeń, gdyż od tego zależy na jaką wartość przekształcimy prąd wejściowy. Kombinacja różnych wartości uzwojenia sprawia, że możemy prąd przetransformować na dowolną wartość. Transformatory są oprócz urządzeń elektronicznych używane także w elektryce do transportu energii elektrycznej. W momencie jej wytworzenia przekształca się ją na wysokie napięcie, które jest dobre ze względu na to, że można je przesyłać na duże odległości liniami, bez zbytnich strat energii. Po dotarciu na miejsce wysokie napięcie jest ponownie transformowane, tym razem w drugą stronę do takich wartości, aby były one odpowiednie dla użytkownika końcowego.


Każdy z nas na pewno miał

Kiedy zapytamy małe dziecko co to jest prąd, na pewno nie da nam jasnej odpowiedzi. A czy dorośli potrafią jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czym jest prąd lub szeroko pojęta elektryka? Nie każdy przecież jest elektrykiem i ma wiedzę z tego zakresu. Jak się jednak okazuje informacji na ten temat jest bardzo dużo zarówno w fachowej literaturze, jak i wszechobecnym dziś Internecie. Zacznijmy więc od samego początku.
Prąd elektryczny według encyklopedii będzie uporządkowanym ruchem ładunków elektrycznych. Przepływ prądu towarzyszy nam od samego początku istnienia, choćby podczas burz i ich nieodłącznym elementem, jakim są wyładowania elektryczne. Również czynnościom komórek nerwowych zlokalizowanych w naszym ciele towarzyszy przepływ prądu.
Tranformatory natomiast to urządzenia, które służą do przenoszenia energii elektrycznej z jednego obwodu elektrycznego, na drugi. Każdy z nas na pewno miał okazję poznać jego uproszczoną budowę, a mianowicie rdzeń i uzwojenia, czyli cewki.
Nie od dziś wiadomo, że elektryka nie jest nauką dla każdego. Warto jednak znać choćby podstawy, aby przypadkiem nie spowodować tragedii. Z prądem bowiem nie ma zabawy, i może dojść do tragedii. Zwłaszcza dzieci nie powinny zbliżać się do gniazdek elektrycznych ani bawić się urządzeniami podłączonymi do prądu. Również podczas zakupu mieszkania warto wezwać elektryka, aby przyjrzał się instalacji elektrycznej pod kontem dalszej eksploatacji. Często bowiem słyszy się o różnych tragediach powstałych w skutek przebicia.


Istnieją również urządzenia które posiadają więcej

Transformator to urządzenie elektryczne do przenoszenia energii z jednego obwodu elektrycznego na drugi. Zadaniem jego jest również utrzymanie pierwotnej częstotliwości natężenia.
Na jakiej zasadzie działają transformatory? Jaka jest budowa transformatora? Jakie rodzaje urządzeń dostępne są na rynku?
Transformatorem można nazwać urządzenie, którego zasadą działania jest indukcja elektromagnetyczna, która pozwala na obniżenie lub podwyższenie napięcia zmiennego. Transformator składa się z dwóch podstawowych elementów, którymi są: stalowy rdzeń oraz uzwojenia.
Rdzeń to tzw. obwód magnetyczny urządzenia i służy do przewodzenia strumienia. Rdzeń ten złożony jest z kolumn, na które nawijane są tzw. jarzm i uzwojenie. Elementy te łączą zwoje w całość.
Uzwojenie wykonane jest z miedzi i aluminium, a w różnego rodzaju transformatorach wykorzystywane są różnorakie rodzaje uzwojeń - w szczególności cylindryczne.
Na rynku produkowane są również tranformatory, które posiadają jedno uzwojenie. W takim przypadku jeden element jest częścią składową drugiego. Istnieją również urządzenia, które posiadają więcej niż dwa uzwojenia, tego samego rodzaju.
Obecnie mamy wybór wielu rodzajów urządzeń, które wykorzystywane są na różnym poziomie i mogą znaleźć zastosowanie w wielu działach.
Popularnymi kategoriami produktów są:
- transformatory bez obudowy,
- w obudowie,
- przenośne,
- na szynę DIN,
- transformatory toroidalne,
- regulatory prędkości wentylatorów,
- ochronne,
- separacyjne,
- wiele innych.